Aksaray Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Kablosuz İnternet

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından üniversitemiz öğrenci, personel ve misafirlerine iki farklı türde kablosuz ağ yayını hizmeti sağlanmaktadır. Bunlar;

1. "Aksaray_Üniversitesi" ağ yayını

Aksaray Üniversitesi kablosuz yayınında kimlik denetleme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yayına bağlandıktan sonra internet tarayıcınıza www ile başlayan bir adres yazdığınızda, kullanıcı adı ve şifre ekranı (internet erişimi ekranı) karşınıza gelir. Akademik ve İdari personeller @aksaray.edu.tr uzantılı posta adreslerini öğrenciler ise @asu.edu.tr uzantılı posta adres bilgilerini girerek internet erişimini sağlarlar. Misafir kullanıcılar ise internet erişimi ekranında yer alan misafir girişi bağlantısı aracılığıyla kayıtlarını yaparak internet erişimini sağlarlar. (Belirli aralıklarla sizden kullanıcı adı ve şifresi tekrar istenebilir.)

 

2. "eduroam" kablosuz ağ yayını;

"eduroam" yayınında ise 802.1x kimlik denetleme yöntemi kullanılmaktadır. Hem üniversitemizde hem de ulusal ve uluslararası kablosuz yayına dahil olan üniversitelerde, bir defaya mahsus gerekli ayarları yaptıktan sonra, eduroam kablosuz yayınına bağlanabilirsiniz. Bu ayarları eduroam how to yayınına bağlanarak ya da eduroam.aksaray.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Yukarıdaki "Kablosuz Ağ Ayarları" kısımlarından size uygun olan girişi seçip gerekli ayarlamalarınızı yaparak Bilgi İşlem Daire başkanlığının sizlere sağladığı Kablosuz Ağ Sistemine bağlanabilirsiniz.

 

  Personel: Şevket Demirci, Furkan Altınkaynak, Perihan Gülşah Gülhan