Aksaray Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Kablosuz İnternet

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından üniversitemiz öğrenci, personel ve misafirlerine iki farklı türde kablosuz ağ yayını hizmeti sağlanmaktadır. Bunlar;

1. "Aksaray_Üniversitesi" ağ yayını

Aksaray Üniversitesi kablosuz yayınında kimlik denetleme yöntemi kullanılmaktadır. Bu yayına bağlandıktan sonra internet tarayıcınıza www ile başlayan bir adres yazdığınızda, kullanıcı adı ve şifre ekranı (internet erişimi ekranı) karşınıza gelir. Akademik ve İdari personeller @aksaray.edu.tr uzantılı posta adreslerini öğrenciler ise öğrenci bilgi sisteminde kullandıkları kullanıcı adı ve şifrelerini girerek internet erişimini sağlarlar. Misafir kullanıcılar ise internet erişimi ekranında yer alan misafir girişi bağlantısı aracılığıyla kayıtlarını yaparak internet erişimini sağlarlar. (Belirli aralıklarla sizden kullanıcı adı ve şifresi tekrar istenebilir.)

 

2. "eduroam" kablosuz ağ yayını;

"eduroam" yayınında ise 802.1x kimlik denetleme yöntemi kullanılmaktadır. Hem üniversitemizde hem de ulusal ve uluslararası kablosuz yayına dahil olan üniversitelerde, bir defaya mahsus gerekli ayarları yaptıktan sonra, eduroam kablosuz yayınına bağlanabilirsiniz. Bu ayarları eduroam how to yayınına bağlanarak ya da eduroam.aksaray.edu.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

 

  • Eğer e-posta adresinizi ve şifrenizi hatırlamıyorsanız, internet erişimi ekranında yer alan zimbra parola hatırlat bağlantısı ile öğrenebilirsiniz.
  • Eğer ÖBS kullanıcı adı ve şifrenizi unuttuysanız öğrenci işleri daire başkanlığı ile irtibata geçiniz. ÖBS şifrelerinin güncel hali günlük bir defa sisteme aktarıldığı için değiştirilen şifreler ile internet erişimi bir gün sonra yapılabilir.

Yukarıdaki "Kablosuz Ağ Ayarları" kısımlarından size uygun olan girişi seçip gerekli ayarlamalarınızı yaparak Bilgi İşlem Daire başkanlığının sizlere sağladığı Kablosuz Ağ Sistemine bağlanabilirsiniz.

  Personel: Şevket Demirci, Mahmut Kürşat Eyici, Furkan Altınkaynak, Oğuzhan Karanfil