Aksaray Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Kurumsal E-posta

Üniversitemizde fakülte, enstitü, bölüm, birim, kurul, konsey, sempozyum, topluluk, çalıştay vb.gibi oluşumlar için de talep edilmesi durumunda @aksaray.edu.tr uzantılı kurumsal hesaplar verilebilmektedir.

Kurumsal E-posta hesabını nasıl açtırabilirim?

Üniversitemizdeki fakülte, enstitü, bölüm, birim, kurul, konsey, sempozyum, topluluk, çalıştay vb.gibi oluşumlar için bağlı bulunan makamın yönetiminden Bilgi İşlem Daire Başkanlığına yazılı bir istekte bulunulması gerekmektedir. İstekte, bu hesabın açık olarak ne amaçla açılacağı, kimin sorumlu olacağı, sorumlu kişinin iletişim bilgileri ve ne kadar süre ile açık kalacağı belirtilmelidir.

Kurumsal E-posta hesabımın şifresini nasıl öğrenirim ve hesapla ilgili kurallar var mı?

Kurumsal e-postaların(bölüm,birim,topluluk vs.) şifreleri Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından hesap sorumlusuna iletilmektedir. Kimlik bilgileri doğrulanmadığı sürece yazılı veya sözlü yapılan şifre değişikliği istekleri işleme alınmaz.

Kota nedir?
Her e-posta hesabının kotası vardır. Bu kota tüm hesaplar için 5 GB şeklinde belirlenmiştir.

Kotamı nasıl kontrol edebilirim?
Web üzerinden hesabınıza girdiğinizde ekranın sağ üst kısmında, hesap isminizin altında kota bilgilerinizi GB ve yüzde olarak görebilirsiniz.

Kotam dolduğunda ne olur?
Kotanız dolduğunda, size e-posta atan kullanıcılara sizin kotanızın dolu olduğu ile ilgili bir mail gelir ve e-posta alamazsınız. Düzenli olarak hesabınızdaki e-postalarınızı temizlemeniz kotanızı etkili kullanmanız açısından önemlidir.Bunun için kota artırımı taleplerinde bulunmayınız.

Kotam dolmak üzereyken bir uyarı alıyor muyum?
Evet, kapasiteniz %90’ i aştığında, size kotanızın dolmak üzere olduğu ile ilgili bir mail gelecektir.

Kurumsal e-posta hesabı kapanıyormu?

Yazılı talepte bulunmadığınız sürece veya kapanış tarihini belirtmediğiniz sürece kurumsal e-postalar kapanmaz.

E-posta listelerine toplu mail göndermek istiyorum?

Üniversite ile ilgili bir gruba (akademik ya da idari) toplu mail gönderme yetkisi güvenlik sebebiyle Bilgi İşlem Daire Başkanlığının belirlediği kullanıcılara/birimlere tanımlanmıştır. Toplu mail isteklerinizi bu birimlere iletiniz.

Toplu mail göndermeye yetkili birimler kimlerdir?

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Genel Sekreterlik, Rektörlük ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.

E-posta gönderim limitleri nelerdir?

Güvenlik sebebiyle sistem üzerinde bir kullanıcı, 30 dk içinde en fazla 100 e-posta adresine gönderim yapabilir. Gün içinde ise toplamda en fazla 2000 adrese mail atabilir.

Kullanıcı tarafından belirlenen iletme adresi sayısı üst sınırı 300 dür.

Mesaj büyüklüğü üst sınırı 50MB olup, dosya eklentisi olarak dosya başına 30 MB olup 50MB geçemez.

Çöp kutusu ve istenmeyen mesajların tutulma süresi ne kadardır?

Her ikisi içinde tutulma süresi 30 gündür.

Posta gönderip almada sorun yaşıyorum ne yapmalıyım?

E-posta trafiğinin güvenli ve sağlıklı çalışması için antispam yazılımları kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için daire başkanlığımızla iletişime geçiniz.

"Bir ağ hatası oluştu" uyarısı alıyorum ne yapmalıyım?

Hesap şifrenizi yanlış girmenizden dolayı sistem kendini korumaya alır.15 dk sonra doğru kullanıcı bilgileri ile denediğinizde erişim sağlayacaksınız.

Kurumsal E-Posta hesabı adres değişikliği yapabilirmiyim?

Kurumsal e-posta hesabı adresini değiştirmek için hesabın sorumlusu Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na yazılı başvurur. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından uygun bulunması durumunda e-posta yöneticisi tarafından adres değiştirilerek kullanıcıya bilgi verilir.