Aksaray Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Teknik Servis

Teknik Hizmetler

Üniversitemiz demirbaşlarına kayıtlı bilgisayar ve çevre aygıtları ile ağ iletişimi konusunda yaşanılan yazılım ve donanımsal teknik arızalara müdahale edilmesi, bilgisayar kurulum, güncelleme, virüs koruma, teknik destek, basit kablolama ve sahip olunan imkânlar çerçevesinde tamiri mümkün olabilen aygıtların elektronik bakım ve onarım işlerinin yapılması görevlerini yürütmektedir. İnternet ve ağ donanımı sorunlarında ağ ve sistem grubu ile birlikte koordineli olarak çalışılmaktadır. İşletim sistemi ve ek programların kurulumunda Üniversitemizin lisanslı yazılımları kullanılır.  

Bakım onarım istekleri Elektronik Belge Yönetim Sistemi üzerinden talep edilebilmekte ve ilgili teknik servis personellerine aktarılmaktadır.

Personel:  İsmail SAVRAN, Adnan ŞENER

İş Akışı: 

  1. Arıza/Program Kurulumu/ internet sorunları vb. istekler kullanıcılar tarafından EBYS üzerinden bize arıza talepleri iletildiğinde uzaktan erişim veya yerinde hizmet olarak hizmet verilmektedir.
  2. Kullanıcılar ile irtibata geçilerek ön bir görüşme yapılır ve sorun hakkında detaylı bilgi alınır.
  3. Teknik servisimize gelmesi gereken PC’ler istenir, yazıcı ve tarayıcı kurulumu vb. sorunlar için arıza yerine gidilir.
  4. Telefon ile çözülebilecek konularda kullanıcıya telefonla destek verilir.
  5. Birimimize gelen istekler iş yoğunluğuna göre kullanıcıların işlerini aksatmaması için aynı gün içinde yapılmaya gayret edilir.
  6. Değişmesi gereken arızalı donanım varsa imkânlar dâhilinde birimimizde değiştirilir, birimizce temin edilememesi durumunda kendi biriminden talep edilir.
  7. Garanti kapsamındaki PC ve donanımlarının tespit edilen arızaları kullanıcıya bilgi verilerek yetkili firmaya gönderilmek üzere kullanıcıya veya birimine teslim edilir.
  8. Bakım onarım sonunda yapılan işlem ve varsa kullanılan malzeme bilgisi detaylı olarak başvuru yapan personel veya birime bilgi verilir.
  9.  

  10.