Aksaray Üniversitesi
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı
Personel E-posta

E-posta hesabımı nasıl açtırabilirim?

Üniversitemizin akademik ve idari personellerine e-posta tanımlama işe otomatiğe bağlanmış olup, Personel Bilgi Sistemine kayıtları yapıldığı anda otomatik olarak hesapları açılmaktadır. Görevlendirme ile çalışan akademik personellere ise birimlerinden gönderilen talep yazısı ile e-posta hesabı sağlanmaktadır. Tüm kullanıcılara isimsoyisim@aksaray.edu.tr şeklinde bir e-posta hesabı verilmektedir.

E-posta hesabımın şifresini nasıl öğrenirim ve hesapla ilgili kurallar var mı?

Hesabınızı açtırdığınızda güvenliğiniz için öncelikle şifrenizi kendiniz oluşturmalısınız. Şifre oluşturmak için https://kimlik.aksaray.edu.tr/sifremiunuttum.aspx adresini ziyaret etmelisiniz. Oluşturduğunuz şifrenin korunması ve periyodik olarak değiştirilmesi kullanıcılarımızın sorumluluğundadır. Kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi hiç kimseyle paylaşmayınız.

Şifre Oluşturma Adımında Doğrulama Kodu SMS olarak Gelmiyor ?

Kimlik sunucusu cep telefonu bilgisini "Personel Bilgi Sistemin" den çektiği için buradaki cep telefonu bilgisinin güncel olması gerekmektedir.Bunun için bağlı olduğunuz fakülte/yüksekokul/enstitü sekreterinizle görüşerek telefon numaranızı güncelletebilirsiniz.

Kota nedir?
Her e-posta hesabının kotası vardır. Bu kota tüm personellerimiz için 5 GB şeklinde belirlenmiştir.

Kotamı nasıl kontrol edebilirim?
Web üzerinden hesabınıza girdiğinizde ekranın sağ üst kısmında, hesap isminizin altında kota bilgilerinizi GB ve yüzde olarak görebilirsiniz.

Kotam dolduğunda ne olur?
Kotanız dolduğunda, size e-posta atan kullanıcılara sizin kotanızın dolu olduğu ile ilgili bir mail gelir ve e-posta alamazsınız. Düzenli olarak hesabınızdaki e-postalarınızı temizlemeniz kotanızı etkili kullanmanız açısından önemlidir.Bunun için kota artırımı taleplerinde bulunmayınız.

Kotam dolmak üzereyken bir uyarı alıyor muyum?
Evet, kapasiteniz %90’ i aştığında, size kotanızın dolmak üzere olduğu ile ilgili bir mail gelecektir.

Kurumdan ayrıldığımda e-posta hesabım kapanıyor mu?

İlişiğiniz kesilmesi durumunda hesabınız 1 ay sonra kapatılır. Biriminizin talep etmesi durumunda hesabınız 1 ay öncesinde kapatılabilir. Emekli olmanız durumunda e-posta hesabınız kapatılacaktır ancak dilekçe ile talep etmeniz durumunda hesabınız aktifleştirilecektir.

E-posta listelerine nasıl üye olurum?

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yönetilen iki liste bulunmaktadır;

  • Akademik Mail Listesi: Akademik personellerin olduğu listedir.
  • İdari Mail Listesi: İdari personellerin olduğu listedir.

Bu listelere statünüze göre hesaplarınız açılırken otomatik olarak eklenirsiniz.

E-posta listelerine toplu mail göndermek istiyorum?

Üniversite ile ilgili bir gruba (akademik ya da idari) toplu mail gönderme yetkisi güvenlik sebebiyle Bilgi İşlem Daire Başkanlığının belirlediği kullanıcılara/birimlere tanımlanmıştır. Toplu mail isteklerinizi bu birimlere iletiniz.

Toplu mail göndermeye yetkili birimler kimlerdir?

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler, Genel Sekreterlik, Rektörlük ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.

E-posta gönderim limitleri nelerdir?

Güvenlik sebebiyle sistem üzerinde bir kullanıcı, 30 dk içinde en fazla 100 e-posta adresine gönderim yapabilir. Gün içinde ise toplamda en fazla 2000 adrese mail atabilir.

Kullanıcı tarafından belirlenen iletme adresi sayısı üst sınırı 300 dür.

Mesaj büyüklüğü üst sınırı 50MB olup, dosya eklentisi olarak dosya başına 30 MB olup 50MB geçemez.

Çöp kutusu ve istenmeyen mesajların tutulma süresi ne kadardır?

Her ikisi içinde tutulma süresi 30 gündür.

Posta gönderip almada sorun yaşıyorum ne yapmalıyım?

E-posta trafiğinin güvenli ve sağlıklı çalışması için antispam yazılımları kullanmaktayız. Detaylı bilgi almak için daire başkanlığımızla iletişime geçiniz.

Spam olmadığı halde spam olarak işaretlenen e-postaları nasıl görüntüleyebilrim?

Spam olarak işaretlenen e-postalar "Spam Karantina Raporu" olarak gelen kutunuza düşmektedir.

E-postanın spam olmadığını düşünüyorsanız, gönderici hesabı biliyorsanız veya beklediğiniz bir e-posta ise "Spam Karantina Raporu" şeklinde ki e-postanın içerisinde bulunan "Teslim et" butonuna tıklayarak e-postayı normal bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Aksi taktirde spam e-posta 31 gün içerisinde silinecektir.

"Bir ağ hatası oluştu" uyarısı alıyorum ne yapmalıyım?

Hesap şifrenizi yanlış girmenizden dolayı sistem kendini korumaya alır.15 dk sonra doğru kullanıcı bilgileri ile denediğinizde erişim sağlayacaksınız.

E-Posta hesabı adres değişikliği yapabilirmiyim?

Akademik/İdari personel gerekli görülen durumlarda adres değiştirmek için Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’na dilekçe ile başvurur. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından uygun bulunması durumunda e-posta yöneticisi tarafından adres değiştirilerek kullanıcıya bilgi verilir.

Personel Posta Servisine Ulaşmak İçin Tıklayınız!